Staff

Filter
Schulformen ausgewählt
Bilingual Primary School
Bilingual Secondary Modern School
Bilingual Grammar School G9
Bilingual Grammar School G8
Bilingual Upper Secondary School

Headmaster

  • Mrs. Julie CunninghamDeputy Headmistress Primary School
  • Tel.: 06196.76859-0
  • E-Mail: cunningham@obermayr.com
  • Bilingual Primary School
  • Herr Marc RindertHead of Study Lower Secondary School
  • Tel.: 06196.76859-0
  • E-Mail: rindert@obermayr.com
  • Bilingual Secondary Modern School, Bilingual Grammar School G9, Bilingual Grammar School G8
  • Frau Lore BrendelDeputy Headmistress Upper Secondary School
  • Tel.: 0611.36073-0
  • E-Mail: brendel@obermayr.com
  • Bilingual Upper Secondary School

Administration

  • Frau Elfeber, Frau Sitte-Losse, Frau Götting, Frau Lagardère und Frau Habte-TeweldeAdministration
  • Tel.: 06196.76589-0
  • E-Mail: iss@obermayr.com
  • Alle
  • Herr Dr. Karl GuttzeitAdministration / Head of Study Upper Secondary Level
  • Tel.: 06196.76589-203
  • E-Mail: guttzeit@obermayr.com
  • Alle

Teaching Staff

Bilingual Primary School

 

 

Class 1a

Frau Nanni Weiler-Wolf
Ms. Christine Geddes

 

Class 1b

Frau Anna Klohk
Mrs. Pravisha Ramkissoon

 

Class 2a

Frau Jessica Kählich
Ms. Christine Geddes

 

Class 2b

Frau Annie Boykin
Mr. David Kent

 

Class 3a

Frau Nina Apostel
Mrs. Julie Cunningham

 

Class 3b

Frau Ulrike Bönnen
Mrs. Angelica Villasin

 

Class 4a

Frau Seher Oglou
Mrs. Angelica Villasin

 

Class 4b

Frau Maria Killinger
Mr. David Kent

 

Förderunterricht

Frau Rebecca Lorenz

 

Religion

Frau Klara Pisonic

 

Sports

Mr. Chris Ciatti
Mr. Raoul D’Almeida

 

Music

Frau Meike Göpfert

 

Teaching Assistant

Ms. Rebecca Resch
Mrs. Alison Winterbottom

 

Social Pedagogue

Frau Sandra McCoy

 

Assistant Social Pedagogue

Frau Carmela Micciche

Bilingual Grammar and Bilingual Secondary Modern School

 

Class 5a

Frau Rebecca Lorenz

 

Class 5b

Mr. Fran Baker

 

Class 5c

Frau Miriam Wagner

 

Class 6a

Herr Thomas Fleck

 

Class 6b

Mrs. Marcelle Wheeler

 

Class 6c

Herr Philipp Hess

 

Class 7a

Frau Ute Löwer-Winter

 

Class 7b

Frau Dzenita Avdic

 

Class 7c

 

 

Class 8a

Frau Julia Goedicke

 

Class 8b

Frau Dr. Birgit Spänkuch

 

Class 8c

Mr. Derrick Boykin

 

Class 8R

Frau Silke Wolter

 

Class 9a

Herr Andreas Kienast

 

Class 9b

Frau Vanessa Vogel

 

Class 10a

Herr Chris Grimberg

 

Social Padagogue

Frau Janette Gonsalves

Herr Andreas Cipu

Bilingual Upper Secondary School

 

 

Class E1/E2

Frau Dr. Daniela Martin

Frau Martha Schadtle

 

Class Q1/Q2

Mrs Josie Blount-Laux

Frau Jeanette Marsteller

 

Class Q3/Q4

Frau Anais Weigelt-Aichele